Koncert z okazji Nocy Świętojańskiej w Brennie

21 czerwca 2021 Koncert z okazji Nocy Świętojańskiej w Brennie

„Nadchodzi lato. W zamierzchłych czasach był to ważny okres zwłaszcza dla mieszkańców wsi. To wtedy dbano o uprawy i zbierano pierwsze plony, również wtedy można było sobie pozwolić na odpoczynek i zabawę. Noc Kupały, Wianki albo Noc Świętojańska, były właśnie czasem rozrywek. Obchodzono je wszystkie z końcem wiosny, a powitanie lata musiało być huczne i radosne. Chrześcijański odpowiedni słowiańskiej Nocy Kupały to Noc Świętego Jana znana też jako Noc Świętojańska. Niektórzy spotykają się przy ogniskach na szczytach gór, inni wezmą udział w plenerowych piknikach i koncertach. Wciąż popularny jest wśród młodych dziewcząt zwyczaj zakładania wianków i puszczania ich na wodę. Młodzi chłopcy mieli wyciągać je z odmętów rzek i jezior. Złowienie wianka ukochanej zapewniało huczne wesele”

Tymi słowami Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wijewie powitał wszystkich gości na koncercie z okazji Nocy Świętojańskiej, który obył się w dniu 19 czerwca przy Wiejskim Domu Kultury w Brennie. Na scenie zaprezentowało się Trio: Katarzyna Kaczmarek i Halina Kaczmarek - śpiew oraz Mariusz Kowalczyk – fortepian,  które wykonało szereg światowych i polskich przebojów w autorskich aranżacjach.

Gminny Ośrodek Kultury w Wijewie ogłosił konkurs na najładniejszy Wianek Świętojański, a w nawiązaniu do tradycji od godzin popołudniowych rozpoczęły się warsztaty florystyczne, w których uczestnicy mogli między innymi nauczyć się pleść wianki, które w późniejszej części imprezy można było puścić na jeziorze, zgodnie ze zwyczajem Nocy Kupały.

W ramach atrakcji przed goścmi zaprezentowały się Mażoretki PIXI, które w ostatnim czasie odniosły dość sporo sukcesów zdobywając np.  3 miejsce w Mistrzostwach Świata Mażoretek organizowanych online.

Po głównej części wieczoru czyli wspomnianym koncercie muzycznym TRIO wystąpił ze swoim repertuarem DJ Przemysław Wolniczak, który zachęcał przybyłych gości do wspólnej zabawy.

Co ważne, sobotnim spotkaniem, chcieliśmy również wspomóc zbiórkę na bardzo drogi lek dla mieszkanki naszej gminy, małej Marysi. Lokalne organizacje jak Koło Gospodyń Wiejskich w Brennie, Rada Sołecka Brenna, Straż Pożarna w Brennie oraz pracownicy Urzędu Gminy w Wijewie oraz pracownicy podległych jednostek gminnych przygotowali specjalne punkty gastronomiczne z których dochód ze sprzedaży przeznaczony został na pomoc Marysi. W międzyczasie przeprowadzono również kilka licytacji, między innymi specjalnie przygotowanych koszulek „Pomagamy Marysi”, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Łącznie z tych aktywności zebrano sporą sumę pieniędzy, która wspomogła zbiórkę na leczenie naszej małej mieszkanki gminy.

Dla gości przygotowano też ministrefę kibica, gdzie można było obejrzeć mecz Euro 2021 Polska – Hiszpania.

Tegoroczny wieczór z okazji Nocy Świętojańskiej który zgromadził dość sporą publikę i na którym wybrzmiewały utwory Krzysztofa Krawczyka, Zbigniewa Wodeckiego i Maryli Rodowicz można zaliczyć do udanych. Nie tylko bowiem zaprezentował dobrą muzykę w znakomitych wykonaniu, ale umiejętnie połączył koncert z misją zaangażowania w pomoc dla potrzebujących. Szczególne słowa uznania należą się wszystkich osobom włączonym w przygotowanie i realizację akcji pomocy dla Marysi.